צרו קשר

הבלוג

סביבה

שנת 2023 – נקודת מפנה בתחום האנרגיה

שנת 2023 מגיעה כאשר ברקע משבר אקלים, התייקרויות בשוק האנרגיה ושינויי רגולציה. שינויי האקלים והתחממות כדור הארץ מחייבים התמודדות אינטנסיבית, ובשנה הבאה רשויות מקומיות ואזוריות יוכלו להעמיק את מעורבותן ועשייתן בתחום האנרגיה: כ־20-30 רשויות יזכו לתקציב ממשלתי עבור כתיבת תוכניות עבודה בתחום האנרגיה וההיערכות לשינויי אקלים, ובעתיד תממן המדינה גם את יישומן.

בקרוב יחל מחזור נוסף של תוכנית ‘המאיץ’ לגיבוש תוכניות פעולה להיערכות לשינויי אקלים ואנרגיה מקיימת בשלטון המקומי, אשר ייעץ לרשויות ולאשכולות הרשויות כיצד להתייעל באנרגיה, להסתגל להתחממות הגלובלית ולגבש תוכניות פעולה להיערכות לשינויי אקלים והפחתת פליטות. השנה כבר מימן משרד האנרגיה מחזור ראשון של רשויות במסגרת זו והוכיח שזו לא רק תוכנית מגירה.

גם משרד הכלכלה והתעשייה מציע מימון בשיעור של 20-25% מהיקף פרויקטים להפחתת פליטות גזי חממה והתייעלות אנרגטית, אשר מיועד ליזמים. לפי הוראת מנכ”ל 4.41 ייפתח מסלול סיוע להגשת פרויקטים המביאים להפחתה של צריכת החשמל, אנרגיה או פליטות גזי חממה באופן ישיר או עקיף באמצעות חיסכון בדלק, בחשמל, בחומרי גלם או במשאבים, ומסלול נוסף לקירוי סולארי במרחב העירוני הציבורי.

השנה הקרובה תהווה אבן דרך חשובה בתחום האנרגיה, עם שני שינויים מעניינים שעשויים להיות נקודת מפנה בשוק החשמל והאנרגיה המתחדשת. הראשון הוא שהשנה אישרה הממשלה הצעה לקידום אנרגיות מתחדשות, במסגרתה יחויבו כ- 70 חברות ממשלתיות לשלב אנרגיות מתחדשות בנכסים ובתשתיות שלהן, כדי לעמוד ביעד של 30% בשנת 2030.

השנה הקרובה תהווה אבן דרך חשובה בתחום האנרגיה, עם שני שינויים מעניינים שעשויים להיות נקודת מפנה בשוק החשמל והאנרגיה המתחדשת. הראשון הוא שהשנה אישרה הממשלה הצעה לקידום אנרגיות מתחדשות, במסגרתה יחויבו כ- 70 חברות ממשלתיות לשלב אנרגיות מתחדשות בנכסים ובתשתיות שלהן, כדי לעמוד ביעד של 30% בשנת 2030. מטרת ההחלטה להסיר חסמים ולקדם פתרונות שיבטיחו עמידה ביעד הלאומי. בנוסף, תיבחן אפשרות לחייב הקמת מתקני אנרגיה מתחדשת על כל בנייה חדשה שאינה למגורים. היישום בשטח יחל כבר בשנה הקרובה ויהווה את אחד המיקודים החשובים בתחום הסביבה ב־2023.

השינוי השני הוא שהחל מהשנה הבאה תחל תחרות על מקטע האספקה של החשמל במסגרת הרפורמה במשק החשמל, אשר תאפשר קבלת רישיון אספקת חשמל לצרכנים. שחקנים משוק התקשורת, האנרגיה המתחדשת, התשתיות והבנייה כמו גם תאגידים כלכליים השייכים לרשויות מקומיות יוכלו להיכנס לשוק ולספק חשמל לתושבים.

בתחום הפסולת נראה מגמה דומה, עם כניסתן של חברות גדולות ומשמעותיות במשק. אם בעבר נשלט הטיפול בפסולת על ידי קבלנים עצמאיים, כעת מצטרפות אליו שחקניות חדשות, ובראשן חברות תשתית ובנייה. מעבר לכך שתחום הפסולת הוא רווחי ומגלגל כסף רב, הוא גם יסייע להן בסגירת מעגל עסקית: חברות שבבעלותן מתקני טיפול בפסולת בניין יבטיחו לעצמן אתרים זמינים, הפחתת עלויות וצמצום חוסר הוודאות בחומרי גלם, כמו אגרגטים ועפר.

גם רשויות מקומיות ואשכולות רשויות פועלים בשנים האחרונות בתחום הפסולת ובוחנים בעלות על מתקני קצה משלהם, דוגמת מטמנות ומתקני טיפול בפסולת. חזרת רשויות ואיגודים לתחום – לאחר שהוצא לקבלנים – תתממש בשנים הקרובות, ונתחיל לראות תשתיות בשטח.

אם בעבר נשלט הטיפול בפסולת על ידי קבלנים עצמאיים, כעת מצטרפות אליו שחקניות חדשות, ובראשן חברות תשתית ובנייה. מעבר לכך שתחום הפסולת הוא רווחי ומגלגל כסף רב, הוא גם יסייע להן בסגירת מעגל עסקית: חברות שבבעלותן מתקני טיפול בפסולת בניין יבטיחו לעצמן אתרים זמינים, הפחתת עלויות וצמצום חוסר הוודאות בחומרי גלם, כמו אגרגטים ועפר.

בשנת 2023 ייעשה צעד נוסף בהתנהלות העירונית של הרשויות בנושא מימוש אסטרטגיית ‘אפס פסולת’ שמקדם המשרד להגנת הסביבה. הרשויות ייקחו על עצמן את שיפור הטיפול בפסולת יותר מאשר בעבר, יערכו סקרי עומק וייבנו תוכניות להפחתה וניהול הפסולת בעיר, כך שבסופו של דבר פחות פסולת תלך לטיפול והטמנה. מגמה זו נולדת מתוך היעדר קרקעות נוספות להטמנה, גובה ההיטלים של רשות מקרקעי ישראל על קרקעות שמוקצות לטיפול בפסולת, הקשחת עמדות המשרדים הממשלתיים האמונים על הנושא, קידום רגולציה להפחתת פסולת והתייקרות השינוע עקב עליית מחירי הדלק והמחסור בנהגים של כלים כבדים.

בניוזלטר שלפניכם ריכזנו מגמות מרכזיות נוספות בתחום הסביבה, אשר ישפיעו על רשויות, יזמים וחברות. לא רק סיכום של השנה החולפת, אלא גם מבט לעתיד שיאפשר לכם להישאר עם האצבע על הדופק בשינויים המתרחשים בשוק, למקד את הפעילות בחוכמה, לפתח תוכניות חדשות ולצמוח.

אהבתם?

קבלו את התכנים שלנו ישירות לתיבת המייל

זאת תחילה של ידידות מופלאה (:

ממש בקרוב נתחיל לשלוח לך תכנים, נתראה באינבוקס!

תגובות:

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אני רוצה לראות מה השאר כתבו